Šiestim juniorským rafťákom zo Slovenska – tímu U19 – v zložení Denis Antalík, Ronald Čierny, Branislav Linkay, Oliver Turek, Matúš Vosátko, sa koncom minulého roka na Majstrovstvách sveta v raftingu v Indonézii naozaj darilo. Obhájili titul z roku 2014 a stali sa „najmedajlovejším“ tímom v súťaži.
Aké sú ich plány na tento rok? Rozprávali sme sa o nich s Jankou Švorcovou, finančnou riaditeľkou spoločnosti Pantheon Technologies, zastrešujúcou projekty Nadácie Pantheon Foundation, ktorá je zároveň jedným zo sponzorov rafterov kategórie U19.
Ako sa vlani darilo juniorským rafterom?
Majstrovstvá sa konali v západnej časti indonézskeho ostrova Jawa v oblasti Sukabumi. Po úspechu v Brazílii v roku 2014 bolo cieľom obhájiť medailové víťazstvá. Chalani sú naozaj šikovní a v decembri sa im veľmi darilo. Na divokej rieke Citarik získali celkové 3. miesto.
Ako sa umiestnili?
Samotné preteky pozostávajú zo 4 súťažných kategórií. Prvou zo súťaží bol Šprint a tu obsadili v kategórii do 19 rokov 5. miesto. V druhej kategórii H2H (Head to Head) získali 4. miesto, v Slalome získali 3. a v Maratóne (Downriver) 2. miesto. Celkovým hodnotením bol teda bronz.
Ako vyzerá ich príprava počas roka?
V mesiacoch január až marec majú takzvané suché tréningy a plávanie šesťkrát do týždňa pod vedením kondičného trénera Jána Kovačiča. V mesiaci marec podľa počasia začína príprava na vode pod vedením trénera Rastislava Zbořila.
Čo ich čaká v najbližšom období?
Čaká ich tvrdá príprava, ktorá smeruje k účasti na World Rafting Champs 2016 – Wadi Adventures v Spojených Arabských Emirátoch v októbri tohto roku.
Prečo práve podpora juniorských rafterov?
Na počet dosiahnutých medailí boli na týchto Majstrovstvách sveta najúspešnejším slovenským tímom. Majú na konte dve bronzové a jednu striebornú. Ženy z Mistral Slovakia obhájili zlato v slalome. Slovensko teda celkovo inkasovalo 4 medaily. Snažia sa, skvele reprezentujú Slovensko. Aj tento rok môžu rátať s našou podporou prostredníctvom 2 % z daní, ktoré získame. Zaslúžia si ju.