Čo detský domov, to množstvo ťažkostí, ktoré musí denno denne riešiť. V Moldavsku je tých problémov ešte o niečo viac, než v domovoch v rámci EÚ. Nadácia Pantheon Foundation sa tentokrát rozhodla pomôcť deťom z detského domova v ďalekom Moldavsku, kde sú jedným zo základných problémov aj nedostatok pitnej vody, doprava, nízky hygienický štandard či chýbajúce topánky. O svojich dojmoch hovorí Janka Švorcová, finančná riaditeľka Pantheon Technologies a správkyňa Nadácie Pantheon Foundation, ktorá bola členkou výpravy.
Kde sa detský domov nachádza a koľko detí v ňom žije?
Detský domov, ktorému sme sa rozhodli pomôcť, sa nachádza v mestečku Vadlivoda, približne 28 km od hlavného mesta Kišinev. Je to starý rodinný dom, v ktorom žije 25 detí od 6 do 18 rokov. Stará sa o ne 5 zamestnancov. Okrem riaditeľky tu nájdete aj psychologičku a pár dobrovoľníkov.
Prečo práve tento detský domov?
Zaujali nás príbehy niekoľkých detí a tým si nás získali. Naša známa strávila v tomto detskom domove 6 mesiacov ako dobrovoľníčka. Pomáhala s prípravou finančných grantov, ktoré financujú opravy a rekonštrukčné práce.
Aké deti tu bývajú?
Ich príbehy sú rôzne. Niektoré sú bez rodičov a našli ich na ulici. Niektorých matky sedia vo väzení. Mnohé príbehy sú naozaj veľmi kruté. Od popálenín, dohryzenej hlavy, psychického týrania až po ťažkú podvýživu. Na druhej strane je veľmi pekné vidieť tie deti s odstupom času. My sme mali možnosť vidieť fotografie dievčatka, ktoré prišlo z ulice podvyživené, úplne bez vlasov a s množstvom zranení po celom tele. Strávilo tri týždne na izolačke, kým ju dali do poriadku a mohli sa pokúsiť integrovať ju medzi deti. Naživo sme ju v detskom domove videli po ročnom pobyte, keď už z nej bolo krásne, veselé dievčatko s vlasmi a naháňajúce sa s ostatnými po dvore.
Ako je to so vzdelaním týchto detí?
Spoznali sme tam aj dievča, ktoré sa volá Marína. Momentálne si dokončuje maturitu a rada by študovala sociálnu prácu na vysokej škole. My sme jej darovali jeden z notebookov.
Čo deti v Moldavsku potrebujú najviac?
Deťom v detskom domove sme sa snažili pomôcť najmä so základnými potrebami pre každodenný život. Sú to veci, ktoré buď nie sú v Moldavsku dostupné, alebo sú veľmi drahé aj pre bežné obyvateľstvo, nie to ešte pre detský domov. Niesli sme tam základné hygienické potreby, ako napríklad pracie prášky, čistiace prostriedky, zdravotné potreby ako dezinfekciu a obväzy.
Ako je to s topánkami v Moldavsku?
Ceny topánok tam boli naozaj nadsadené minimálne o dvojnásobok ceny u nás. Čo sa topánok týka, kladie detským domovom polená pod nohy aj moldavská vláda. Podľa ich zákonov sa totiž nesmú do ich krajiny dovážať obnosené topánky. Jedinou možnosťou bolo teda nakúpiť kompletne novú obuv. Nekúpili sme však len topánky, ale aj periny, vankúše a obliečky. Vzali sme, samozrejme, aj veľa hračiek. Pridali sme školské potreby, školské tašky s peračníkmi, farbičky, perá, ceruzky a množstvo ďalších vecí potrebných pre štúdium. Čo rozhodne v domove potrebovali, bolo auto. Zohnali sme teda jazdené auto pre náročnejší terén.